skip to Main Content
+90 212 2139293 info@zirkondis.com

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu tedavisi, kliniğimizde sıkça uyguladığımız bir tedavidir. Gündelik yaşamda insanlar birbirleri ile sosyal ortamlar sayesinde iç içe yaşamaktadırlar. Bunun gibi birliktelik durumlarında her insan ister istemez başka kişiler ile yakın temas içerisinde olmaktadır. Ağız kokusu hastalığına maruz kalan bir kişi için bu ortamlara girmek oldukça sıkıntılı bir durum olmaktadır. Durum böyle olunca da kişide kendine güvensizlik ve çekingenlik gibi olumsuz haller meydana gelmektedir.

agiz kokusu
Ağız Kokusu
agiz kokusu giderme tedavisi
Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusunun Nedenleri:

Ağız kokusu tedavisi için önce ağız kokusunun nedenleri tespit edilmelidir. Bu nedenler arasında en bilineni ağız temizliğinin sağlanamamasıdır. Ağzını günlük olarak fırçalamayan veya temiz tutmayan kişilerde ağız kokması vakalarının da yaşanması kaçınılmaz bir gerçek olmaktadır. Ağız kokusu problemi yaşayan kişilerin hem fiziksel olarak başka kişilere yaklaşması sıkıntılı olmasının yanı sıra, psikolojik olarak da kendine olan zararı ortaya çıkmaktadır.

Kokusuna Neler Neden Olmaktadır?

  • Öncelikli olarak etrafımızda yaşamakta olan insanlara bakacak olursak sigara ve alkol kullanımının oldukça fazla olması nedeni ile insanların ağızlarının kokması kaçınılmaz bir gerçektir.
  • Yenilen veya içilen besinlerden kaynaklı olarak ağız kokuları da yaşanmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak dişlerin iç kısımlarına kaçan besinler, soğan ve sarımsaklar gibi kokuya oldukça meyilli olan besinler ağız kokularına neden olmaktadır.
  • Belli sebeplere dayalı olarak veya doğuştan gelen ağız kuruması sorunları yaşayan kişilerde de ağız kokması hastalığı yaşanmaktadır.
  • Ağzın kokmasının en büyük nedenlerinin en başında ağız içi bakımının aksatılması yer alırken ilaç kullanımı içerisinde olan hastaların da kullanmış oldukları ilaçlara bağlı olarak mecburiyetten ağız kokması problemleri yaşamaları olağan bir durum olarak görülmektedir.

Koku Tedavileri Nelerdir?

  • Ağız kokusu yaşayan kişilerin en başta yapmaları gereken durum, ağız içi hijyenine oldukça önem göstermeleri gerektiğidir.
  • Ağız içinin kötü kokmasının nedenleri arasında bulunan dişler, düzenli olarak bakımları yapılmadığı sürece kişilere zor anlar yaşatabilmektedir.
  • Ağız kokusu sıkıntısı yaşayan bir hastanın bir hastaneye giderek doktoru yardımı ile anti bakteriyel destekli ilaç alımı yapmasının yanı sıra ağzın temiz tutulmasını sağlayan gargaralardan da istemesi gerektiğini bilmelidir.
  • Günlük olarak çiğnenmekte olan sakızlar haricinde çinkolu sakız olarak piyasada satışa sunulan sakızların alınıp kullanılması halinde diş aralıklarında bulunan bakterileri temizlediği bilinmektedir.
Back To Top