3d Çene ve Diş Tomografisi

3d çene ve diş tomografisi x ışınlarının kullanılması ile ağız bölgesinde istenilen kısımların detaylı şekilde incelenmesine imkan veren radyolojik görüntüleme sistemidir. İncelenmek istenen bölgenin kesit halinde görüntülenmesini sağlayan diş tomografisi, röntgen filmlerinden daha detaylı sonuçlar vermektedir.

3d Çene ve Diş Tomografisinin Kullanıldığı Durumlar

3d çene ve diş tomografisinin kullanıldığı durumlar geniş bir yelpazede incelenebilir. İmplant, tedavi ve teşhis konularında kolaylık sağlayan 3d dental tomografinin kullanıldığı alanlar arasında şunlar sayılabilir:
– Çene kemiğinde bulunan ve yerinden oynamış dişlerin detaylı şekilde incelenmek istendiği durumlar
– Çene bölgesine kalıcı değişiklik uygulanmak istendiği zaman
– Damak yarığının oluşmuş olduğu durumlarda
– Diş ve çene operasyonu yapılacağı zaman
– 20 lik dişlerin çekim işlemi yapılmak istenildiğinde
– Çeşitli implant uygulamalarında

3d çene ve Diş Tomografisi Avantajları

3d çene ve diş tomografisi avantajları sayesinde diş hekimlerinin tedavi sürecinde oldukça pratik bir şekilde tedaviyi sonlandırmalarına yardım etmektedir. Gerek hasta açısından gerek diş hekimi açısından pek çok avantajı bulunan 3d dental tomografinin yararları genel olarak şunlardır:
– Detaylı incelemelerden elde edilen veriler ile teşhis anlamında daha fazla ilerleme kaydedilebilir. Böylelikle tedaviden alınan verim de artmış olacaktır.
– Alınan görüntüler sayesinde implant uygulamasının daha başarılı uygulanması için planlama yapılabilir.
– Kemik yoğunluğunun ölçümü, yumuşak doku tespiti gibi etkenlere dikkat edilmesi sayesinde tedaviden önce planlama imkanı vermektedir.
– Tedavi bitiminde, protez ve implant operasyonları sonrasında kontrol yapma olanağı tanır.
– Gömüş dişler, kist yayılımı, sinüs benzeri durumlarda teşhis edebilmeyi kolaylaştırır.

3d Dental Tomografi Nasıl Uygulanır?

Teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler ortodonti dünyasında da kendini göstermektedir. Bundan dolayı diş protezi yaptırmak da oldukça kolaylaşmıştır.
3d dental tomografi çekiminde öncelik iki yönlü dijital rehber görüntüye verilmektedir. Daha sonra hastanın çene bölgesinde hedeflenen alan üzerinde 3 boyutlu olarak dijital tomografik görüntüsü alınır. Panoramik ve periapikal röntgen teknolojileri sayesinde net görülemeyen alanlara ulaşılabilmektedir.  3 boyutlu diş röntgeninin çekiminin ardından dental implant tedavisinin ve tasarlanacak olan diş protezlerinin daha detaylı şekilde planlanması sağlanabilir.


3d çene ve diş tomografisi, 3d dental tomografi, röntgen, diş protezi.