Diş hekimi korkunuza Lazer Tutun

Korkular; pek çok çeşidiyle sağlıkla dolu bir hayatı yaşamamızın önünde duran görünmez engellerdir. Siz onları besleyip büyüttükçe kendinizi ne kadar büyük hissetseniz de hiç beklemediğiniz bir anda onlardan biriyle karşılaşıp ne kadar küçüldüğünüze şahit olursunuz. Çevrenizde cesur olarak tanımladığınız bazı inanların bir gece vakti ağrılar içinde sızlanarak dişçiye gitmemek için çırpındığına belki siz şahit oldunuz belki de duruma tanık olan birinden o anları şaşkınlıkla dinlediniz.

Herhangi bir insanın ağrısının dineceğini bilmesine rağmen diş hekimi koltuğundan neden bu kadar korkup acı içinde kıvranmayı tercih etmesini psikologlar henüz çözememiş olsa da bilim adamları korku dolu insanların yaşadığı bu durumu çözecek tedavi yöntemini diş hekimliği alanına kazandırmanın sevincini yaşamaktalar.

Yaklaşık otuz yıl önce karşımıza çıkan ve tıp dünyasına kendini kabul ettirerek her geçen süreçte kapsadığı alanları hızla genişleten lazer teknolojisi dişçi korkusuna tutulanlar için de umut ışığı oldu. İnsanın yüzüne doğru gelen ürkütücü sese, tüyleri diken diken eden titreşime, ağza giren iğneye, kanamalara ve tedavi sonrası oluşan ağrılara, şişliklere, morluklara son veren lazer teknolojisi insanı dişçi dostu haline getirdi. Bu nedenle son dönemde kozmetik diş hekimliği de oldukça ilgi gören bir dal olmaya başladı. Lazer sayesinde gül pembesi diş etlerine sahip olmak artık mümkün.

Lazer ile tedavi sonrası çocuklarımızın da dişçi dostu olduğu gerçeğini de belirtmekte fayda var.

Tüm bu nedenlerle artık çocukların ve dişçi korkusu yaşayan bireylerin gönül rahatlığıyla hekim koltuğuna oturup tedavilerini yaptırabilmesi toplumuzda ki gülümseyen insan sayısına da katkıda bulunmuştur.

Lazerle diş eti tedavisi ardında morluk ve şişlik bırakmayan en derin çürüklere bile kolayca ulaşabilen ve akabinde hızla iyileşme sağlanan bir yöntemdir.

Lazer ile tedaviyi teknik olarak dokularımız üzerinde ki su moleküllerini buharlaştırarak dokuyu parçalamak üzerine kurgulanan yoğunlaştırılmış bir enerji teknolojisi olarak basitçe aktarabiliriz.

Lazer teknolojisi, diş ve kemik üzerinde ki şekillendirmelerde, kök kanal; uçuk-aft tedavilerinde, dolgularda, çürüklerin temizlenmesinde, ağız, çene, diş cerrahileri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Korkularımıza son vererek bizleri hekim dostu kılan lazerle diş tedavi sürecini birkaç kelime ile özetlemek gerekirse: Hızlı, güvenli, iğnesiz, kanamasız, ağrısız olarak ifade edebiliriz.