Pek çok aile, çocuklarını dişi çürümediği sürece diş hekimine götürmüyor. Aynı şekilde çocukların süt dişlerini de fazla önemsemiyor. Oysa süt dişleri, daimi diş sağlığı açısında oldukça önem taşıyor. Uzmanlar, bir çocuğun ilk diş muayenesinin, süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6 ay – 1 yaş arasında yapılması konusunda hemfikirler. Diş sağlığı, ağız ve vücut sağlığını da yakından ilgilendiriyor.

Bebeğin ilk dişinin çıktığı 6. ayda yapılan ilk muayenede dişlerin temizlenmesi ve beslenme hakkında bilgi alınması çok önemli. Aileler maalesef değişeceği için süt dişlerine yeterli önemi göstermiyorlar.

Süt Dişleri

Ancak süt dişlerinin sonradan çıkacak daimi dişlerin sağlığını etkilediği de bir gerçek. Toplumumuzda herhangi bir problemle karşılaşmadan diş muayenesine çocuklarını götüren aileler sınırlı. Aileler ancak bir çürüğü fark ettiklerinde veya daha kötüsü ağrı başladığında çocuklarını doktora götürüyor. Fakat erken dönemde, daha henüz bir problem oluşmadan çocukların diş hekimleriyle tanışmaları, diş kliniğine alışmalarına ve gelecekte olası tedavileri daha rahat kabul etmelerine yardımcı oluyor.

Rutin Diş Kontrolü

Ailelerin çocuklarını diş hekimine rutin olarak kontrole götürmeleri ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlıyor. Yılda iki kez diş muayenesi yaptırmak gerekiyor. Bu da diş hekiminin, çocuğun dişinde çürük oluşmadan ve ya henüz başlangıç aşamasındayken müdahale etmesine imkan tanıyor.

Erken Yaşta Diş Fırçalama

Erken yaşta diş fırçalama alışkanlığının edinilmesi, diş hekimi tarafından verilen oral hijyen eğitimi ve düzenli kontroller ile sağlanabiliyor. Ancak bu konuda ebeveynlere de önemli bir iş düşüyor. Anne ve babalar, ilk diş çıkmasından itibaren, beslenme sonrası bebeklerin dişlerini silip parmak fırçası ile temizledikleri gibi süt dişlerinin tamamlanmasıyla beraber diş fırçalamaya da destek olmalılar.
Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez çocuklara ayrılacak birkaç dakika ile dişlerinin koruma altına alınabileceği gibi, yılda iki kez diş hekiminin yapacağı koruyucu uygulamalar sayesinde de çürüklere karşı koruma sağlanabilinir. Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez çocuklara ayrılacak birkaç dakika ile dişlerinin koruma altına alınabileceği gibi, yılda iki kez diş hekiminin yapacağı koruyucu uygulamalar sayesinde de çürüklere karşı koruma sağlanabilinir.

Çocuklarımıza ağız ve diş sağlığı bilincini kazandırıp, çürüksüz bir yaşam sürdürebilmeleri için ve koruyucu ve önleyici diş tedavileri olmaları için uzman doktorlarımızdan yardım almak oldukça önemli. Tedavi öncesinde çocuğunuza” korkma, hiç acımayacak” gibi, çocukların bilinç altında acıyabileceği fikrini doğuracak cümleler kurmamak da göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konu.